25 Mart 2013 Pazartesi

Sürdürülebilir Yaşam İçin Sürdürülebilir Üretim ve Sürdürülebilir Tüketim


Sürdürülebilir Yaşam İçin Sürdürülebilir Üretim ve Sürdürülebilir Tüketim


        Sevgili tüketici evvela sevgilerimizi iletiriz. Farkında olun ya da olmayın dünya kaynaklarının hızla tükendiği ve yerkürenin her geçen gün daha fazla kirlendiği bir süreçten geçiyoruz. Tükettiğiniz her ürün ambalajının çöp dağları oluşturduğu bir gerçek, ama daha başka bir gerçek var ki, her tüketilen ürün için harcanan hammadde ve enerji.

        İnsanoğlunun hala en büyük hammadde ve enerji kaynağının başında petrol geliyor, yeryüzüne çıkarılan petrol rafine edilerek üretimin her alanında kullanılmakta ve başlıca enerji kaynağımız durumundadır. Tabi gönül ister ki daha çevreci enerji kaynakları oluşturulsun ama olmuyor işte. Hiç neden olmuyor diye düşündün mü?

        Çünkü sevgili tüketici sen çılgınlar gibi tüketmek, AVM lerde gezmek, atlayıp arabana sosyal medyada etiketlemek için hafta sonu orda burada cep telefonlarınla fotoğraflar çekmek istiyorsun. Hiç düşündün mü hacı bu AVM ler kaça ısınır, şıkır şıkır ampuller ne kadar elektrik yakar, o yerler duvarlar nasıl silinir kaç ton deterjan harcanır diye.

Yazın yanıp, kışın donman bir tesadüf değil sevgili tüketici. Dünya hızla tükeniyor ve İşte bu noktada en büyük sorumluluk gene sana düşüyor bunu bilmeni istiyoruz. Yakın bir tarihte sana sorumluluklarını hatırlatan broşürler yazacağız. Gelecek nesiller adına en büyük görevin tüketimini kısman ve alabildiğine yenilenebilir kaynaklarla üretilen mal ve hizmetleri tüketmendir.

Peki yenilenebilir kaynak nedir diye soracak olursan, tarımsal faaliyetler sonucunda elde edilen kaynaklardır sevgili tüketici. Bir şeyi alırken alabildiğine doğal yollardan elde edilmiş olmasına dikkat etmek en birinci vazifendir unutma. Bir diğer sorumluluğun ise tükettiğin maddelerin geri dönüşüm sürecine girmesini sağlamak, çünkü ne kadar fazla geri dönüşüm o kadar az kaynak israfıdır. Suyu fazla akıtma, elektriği lüzumsuz israf etme gibi klişeleri saydıktan sonra, fazla deterjan kullanma kısmına değinelim biraz.


Sevgili tüketici senin o temizlikte kullandığın güçlü yağ çözücü ve diğer temizlik maddelerin dünyaya çok zarar veriyor. Sen bunları atık sular aracılığıyla kanalizasyona veriyorsun ama bunlar doğada yok olmuyorlar. Önce sularla birlikte bir papatyanın bedenine giriyorlar, sonra bir öküz gelip o papatyayı yiyor, sonra da sen afiyetle o büyükbaşı tüketiyorsun. Yani neymiş o temizlik için akıttığın deterjanlar dönüp dolaşıp senin bedeninde birikiyormuş. Ayrıca şampuanlardaki etoksikolojik sülfat kökenli hammaddelere değinmek isterdik ama o da başka bir yazının konusu.


Gelelim sürdürülebilir üretime. O noktada çok çalışmalar yapılıyor, kim ne kadar doğru yapıyor bilemeyiz ancak bildiğimiz tek bir şey var DOA kozmetik işin bu kısmında üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya çalışıyor.  Senin bedenin ve çevre daha az zehirlensin diye üretim faaliyetinde bulunuyor. Ve her geçen gün daha iyi ürünler üretme noktasında, daha sürdürülebilir olma noktasında kendisini zorluyor. Şimdilik bu kadar, öptük kib bys. Sosyal medyada beğenip paylaşan retweet eden ellerin dert görmesin. Sevgilerimizle…
DOA KOZMETİK

1 yorum: